Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Американська громадська бібліотека: місце для дитячого пізнання, творчості та гри

Продовжую серію дописів на тему читання. У першому матеріалі я наголошувала, що батьки є відповідальними за те, щоб прищепити дитині любов до книг. У другій публікації описано, як дорослі можуть надихати дітей до читання. У цьому і наступному дописах я покажу, як громадські бібліотеки в США допомагають батькам у їхній місії, пробуджуючи в дітей зацікавлення книгами і потребу до читання.

Багато американців вважає візит до бібліотеки важливою частиною робочого тижня дошкільнятка. Ми з малюком регулярно відвідуємо місцеві громадські бібліотеки, і не лише з метою почитати в залі чи позичити нові книги додому: у дитячих відділах можна весело і корисно провести час, оскільки атмосфера, що панує там, і засоби, доступні для дитини, спонукають її активно пізнавати світ і розкривати нові можливості. Ці секції створені з думкою про дітей та відповідно до їх потреб і зацікавлень. Будучи доступними для кожного, незалежно від походження чи доходу, такі місця є унікальним внеском держави і суспільства у розвиток дітей, а тим самим – майбутнє нації.

У нашій місцевості є багато бібліотек, і для нас не складно відвідувати відділення в сусідніх містечках, якщо дорога не займає більше двадцяти хвилин. Я говорю про відстані до 25 кілометрів, і в такому радіусі знайдеться до двох десятків бібліотек. Зазвичай ми обираємо, в яку бібліотеку піти, на основі графіку занять для дітей або заходів, але про дошкільні програми – у наступній публікації. Також Адріанчик може сказати, що він хоче погратися залізничною станцією або подивитися на черепаху – і я розумію, про яке місце він говорить.

Атмосфера і декор

Дитячі відділи в бібліотеках за розміром зазвичай мало поступаються відділам для дорослих. Кожна така секція має місце для читання та інших занять, про які розповім далі в матеріалі. Крім того, є окрема кімната для проведення заходів для малюків. У цьому дописі я сконцентруюся на відкритих читально-ігрових зонах, а фотографії залів для дошкільнят будуть у наступному матеріалі, разом із розповіддю про те, що там відбувається.

Кожна з бібліотек, про які я розповідаю, особлива і цінна по-своєму. Місця для читання і гри оформлені креативно і з думкою про маленьких читачів. Тут затишно і малятам, і старшим школярам. Помітно, що докладається багато зусиль, щоб дитина почувалася комфортно і натхненно. Меблі, декорації, плакати – усе служить для того, щоб створити особливу атмосферу, яка надихає до читання і пізнання. Ти ніби потрапляєш у казковий світ: вільний політ фантазії долає відстані в часі та просторі і несе до незвіданих країн і невідомих епох.

Заняття для дітей

Звичайно, можна брати з полиць книги і прилаштовуватись читати в затишних куточках. Дитячі меблі – диванчики, крісла, столики, шафки, все у міні-версії, надають приміщенню організованого і водночас комфортного вигляду. Крім традиційних меблів завжди є якась цікавинка, як от палатка, потяг із лавочками чи куб із гігантськими подушками всередині. У попередньому дописі я говорила про те, що варто створювати спеціальні зони для читання у себе вдома, де діти зможуть відмежуватися від зовнішніх впливів і поринути у світ книги – так от, бібліотеки роблять це успішно і надихають до свіжих ідей.

Крім читання, є можливості для гри. Іграшок не багато, але це не проблема – коли дитина потрапляє в нове місце, їй усе цікаво, і вона довше зберігає інтерес до незнайомих речей. Крім того, вибрано саме такі іграшки, які підходять для широкого вікового діапазону і мають потенціал для різноманітних варіантів і сценаріїв гри – столик із залізницею і потягами, міні-кухня. Також багато м’яких іграшок, якими можна гратися чи підкладати під голову, поки читаєш книгу!

Додатково є арт-станції, де можна малювати. Адріанчика вони завжди приваблюють, хоч у нього вдосталь художніх матеріалів удома. Діти бачать кольорові олівці і фломастери – і їхня творча натура виривається назовні! Малювання дає їм нагоду творити, бачити результат своєї праці, пишатися собою і ділитися успіхами з іншими. Ми завжди забираємо Адріанчикові творіння додому і поповнюємо ними домашню виставку. Тим самим показуємо дитині, що її творчість вітається і викликає гордість та захоплення батьків.

Бібліотеки завжди мають колекції пазлів, іграшки-головоломки і конструктори – ті навчально-розвивальні матеріали, які змушують маленьку голівку думати і вирішувати. Ці іграшки завжди слугують вправою для мозку, і певним чином беруть участь у формуванні вмінь, що передують читанню.

Читачі від народження

Цікаво, що діти не можуть поводитися тихо, але ніхто їм не забороняє говорити. Вони нікому не заважають, і ніхто не звертає на них увагу. Між секціями нема стін чи перегородок, які б створювали шумоізоляцію, але місця достатньо, щоб звуки не долітали до сусідніх відділів і не перешкоджали дорослим працювати з книгами і комп’ютерами. Тому матері чи інші опікуни не бояться приходити у бібліотеку з немовлятами. Звичною є картина: мама доглядає за новонародженим, поки старша дитина читає, грається, малює – словом, робить речі, необхідні для її нормального розвитку, речі, що є її щоденною потребою. Усе нове і цікаве і надовго заволодіває увагою хлопчика чи дівчинки, і мама має достатньо спокійного часу для меншого братика чи сестрички. Між іншим, абонементський квиток дитина може отримати… з народження! І книг для найменших діток – картонних, із тканинними вставками чи музичними кнопками – вистачає.

Безкоштовне середовище для навчання

Маючи таку бібліотечну систему, не складно виконувати рекомендації педіатрів щодо читання дітям. Навіть якщо ви не маєте доступу до ресурсів удома, ви завжди можете піти в бібліотеку і бути впевненими, що ваше малятко отримає те, чого воно так потребує, щоб рости здоровим і успішним. Узагалі дуже важко забезпечити дитині можливості для повноцінного розвитку, не виходячи за поріг дому. Проте у Штатах нескладно знайти місця, де малята можуть активно пізнавати світ, і чимала частка цих місць доступна локально і матеріально. Про це я ще багато розповідатиму на сторінках блогу. Дитячі майданчики є улюбленим вибором батьків, а бібліотека, особливо під час зимового сезону, залишається гідною альтернативою, а ще краще сказати – доповненням: на майданчику дитина тестує свої фізичні здібності, а в бібліотеці – інтелектуальні. Взимку бібліотеки набувають більшої популярності, оскільки через сніг і холод не завжди можливо піти до парку, а майданчики в приміщеннях зазвичай платні. Проте влітку теж знаходиться привід відвідати бібліотеку, адже проводяться літні читальні табори та інші заходи, які підтримують дитину в читанні під час канікул і не дають втратити навички й інтерес до книг. Таким чином, бібліотеки створюють безкоштовне навчальне середовище, де дитина збагачується через книги і не тільки через книги.

Внесок бібліотек у розвиток дитячої грамотності

Можливість доступу до великої кількості якісних друкованих матеріалів і мовних ситуацій може мати вирішальне значення для майбутнього успіху дитини. Дослідження показують, що протягом критичних періодів розвитку, коли закладається основа читальних умінь і навичок – періодів дошкілля і початкової школи, дітей необхідно піддавати впливу широкого спектру книг із різними темами, жанрами і точками зору. Дітям потрібна література, що відображає неоднорідний і мультикультурний характер суспільства – книги, в яких вони можуть побачити себе й інших. Бібліотеки з їхніми багатими фондами і різноманітними освітніми програмами допомагають закрити «книжкову прірву» між різними верствами населення. Вони також допомагають вирішити проблему інформаційної грамотності, яка охоплює не тільки вміння читати і писати, але й здатність знаходити інформацію та використовувати її. Додаткові послуги, такі як безкоштовні пропуски в музеї для дітей, є цінним бонусом до всього іншого.

Що ми робимо у бібліотеці

Догляд за дитиною є роботою, але її можна урізноманітнити і якісно покращити, якщо перенести виконання обов’язків за межі дому. У рубриці «Місця для дітей» я розкриватиму цю концепцію глибше, але вже з моєї розповіді про бібліотеки ви маєте можливість зрозуміти моє твердження на конкретному прикладі. Перебування в чотирьох стінах з дитиною тривалий час може довести до божевілля! Дитині теж стає нудно, бо вона не має вдома нагоди, щоб відкривати для себе світ і себе світові. А за дверима стільки всього цікавого! Я постійно маю змогу переконуватися, як нові враження і набутий досвід збагачують Адріанчика, змінюють хід його думок, спосіб мислення і бачення світу, стимулюють до творчості, породжують запитання і підштовхують до пошуку відповідей. Іноді найкраще, що ви можете зробити для себе і дитини – це взяти її за руку і вивести в світ, у буквальному розумінні.

Адріанчик любить приходити в бібліотеку, розглядати книги, малювати, гратися пазлами та іграшками. Нерідко там є інші діти, і він має змогу соціалізуватися. Адріан проводить певний час у залі для дітей, а в кінці ми йдемо до поличок і вибираємо книги. Я намагаюся давати йому вибір, але частково втручаюся в його рішення, щоб узяти додому книги, які відповідають не тільки його зацікавленням, але й віку і рівню розуміння. Також вважаю за важливе розширювати набір тем і сюжетів – не зосереджуватися лише на автомобілях і тваринках (його пріоритетні інтереси).

Дитина грається – мама працює

Дітей приводять у бібліотеку батьки, бабусі та дідусі, няні… Я спостерігала, як мами нерідко намагаються ефективно використати час, поки дитина грається, читає чи розв’язує пазли. Деякі матусі, як я вже писала, займаються немовлятами, поки старша дитина займається своїми справами. Також зустрічала маму, заняту вирізанням купонів, і маму, що в’язала спицями. Дехто працює за комп’ютером чи планшетом, поглядаючи одним оком на дитину. Я от більшу частину цього матеріалу написала в бібліотеці, поки Адріанчик грався… Але не рідше мені випадає бачити, як опікуни відкладають набік свої справи і присвячують весь час і увагу дитині, скеровуючи її у читанні, грі чи творчості, допомагаючи в складні моменти та підбадьорюючи похвалою Не можливо намилуватися оченятами малюка, захопленого своєю справою і гордого з власних досягнень!

Громадські бібліотеки в США надають сімям неоціненну підтримку у вихованні дітей. Вони створюють для діток унікальну можливість пізнавати світ і тренувати уяву. Крім того, бібліотеки докладають багато зусиль, щоб пробудити в дитині цікавість до книг і потребу до читання. У наступному дописі я продовжу свою розповідь і ознайомлю вас із програмами та заходами для дошкільнят, які регулярно проводяться в бібліотеках і відіграють надзвичайно важливу роль у розвитку ранньої дитячої грамотності. Чекайте фото спеціальних кімнат, обладнаних для занять із дітьми, арт-проектів та ігор. А поки що – які враження викликала у вас стаття? Яким чином американський досвід перегукується чи суперечить українським реаліям? Що ви думаєте про виховання дитини за межами дому? З нетерпінням чекаю ваших думок! Якщо сподобалася стаття – не забудьте розповісти друзям!

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s